Ellhniko RPM+Slackware Mini-Howto

Dave Whitinger, dave@whitinger.net v1.3, 13 Aprilioy 1998

Ayto to keimeno perigrafei pws na egkatasthsete to RPM kai na to kanete na doylecei katw apo Slackware. Oi plhrofories poy anaferontai edw, parolayta, efarmozontai pi8ana se opoiadhpote dianomh Linux.

Contents

1 Eisagwgh 1

2 Apokthste to logismiko 1

3 Egkatasthste to logismiko 2

4 Problhmata (Shmantiko!) 2

5 Eyxaristies 3

6 Pneymatikh Idiokthsia- Dikaiwmata 3

1 Eisagwgh

RPM einai ta arxika toy ”Red Hat Package Manager” kai apotelei th bash ths dianomhs Linux ths Red Hat. H kuria leitoyrgia toy einai na egka8ista kai na apegka8ista paketa.

Ayto to keimeno asxoleitai me thn egkatastash toy RPM se ena susthma slackware xrhsimopoiwntas epejergasth Intel, alla oi plhrofories poy anaferontai edw prepei na efarmozontai se opoiadhpote dianomh.

H pio prosfath ekdosh aytou toy HOWTO brisketai sto <http://www.threepoint.com/HOWTO/RPM+

Slackware.html>

Gia perissoteres plhrofories, diabaste to RPM-HOWTO (dia8esimo sto geitoniko sas LDP mirror). Epishs, skefteite thn idea na agorasete to ejairetiko biblio, Maximum RPM, toy Ed Bailey apo th Red Hat Software, Inc.

2 Apokthste to logismiko

H pio prosfath ekdosh toy RPM einai panta dia8esimh apo to :

     ftp.rpm.org/pub/rpm/dist/latest

Kata to diasthma ths syggrafhs toy keimenoy, h pio prosfath ekdosh htan h

     rpm-2.4.12-1.i386.tar.gz

Parathrhste to tmhma .i386. Ayto shmainei oti einai ena ektelesimo (binary) paketo gia thn arxitektonikh ths Intel, etoimo na to kanete untar kai na to trejete. Bebaiw8eite oti to arxeio poy katebazete exei th lejh i386 sto onoma toy, diaforetika oi parakatw odhgies de 8a doylecoyn.

3 Egkatasthste to logismiko

O aplousteros tropos na egkatasthsete to RPM einai na xrhsimopoihste to diaxeiristh paketwn poy exei to Slackware.

Prepei na eiste root gia na egkatasthsete to RPM.

             installpkg /home/dave/rpm-2.4.12-1.i386.tar.gz

Antikatasthste, fysika, to /home/dave me to swsto path toy arxeioy.

(SHMEIWSH!) An ayto apotuxei, kante untar to arxeio me tis parakatw entoles :

             cd / ; tar zxvpf /home/dave/rpm-2.4.12-1.i386.tar.gz

Meta, dhmioyrgeiste ena katalogo me onoma ”rpm” katw apo ton katalogo /var/lib.

mkdir /var/lib/rpm

Twra plhktrologhste ’rpm –initdb’ gia na arxikopoihsete th bash rpm.

An exoyn paei ola kala mexri ayto to shmeio, 8a exete pia ena susthma me dynatothtes-rpm! Elegjte to egka8istwntas ena opoiodhpote arxeio rpm grafontas ’rpm -Uvh filename.rpm’

4 Problhmata (Shmantiko!)

Se polles ekdoseis toy RPM, to tar arxeio dhmioyrgh8hke xrhsimopoiwntas la8os dikaiwmata. Amesws molis egkatasthsete to RPM, elegjte ta dikaiwmata stoys diaforoys katalogoys (/bin, /usr, etc). An ta dikaiwmata einai 700 (drwx——), tote molis synanthsate ayto to problhma (bug).

Gia na dior8wsete to problhma me ta dikaiwmata, trejte ayto to shell script:

#!/bin/sh
chmod 755 /bin
chmod 755 /usr
chmod 755 /usr/bin
chmod 755 /usr/doc
chmod 755 /usr/lib
chmod 755 /usr/man
chmod 755 /usr/man/man8
chmod 755 /usr/share
chmod 755 /usr/share/locale
chmod 755 /usr/share/locale/de
chmod 755 /usr/share/locale/de/LC_MESSAGES
chmod 755 /usr/share/locale/pt-br
chmod 755 /usr/share/locale/pt-br/LC_MESSAGES
chmod 755 /usr/share/locale/sv
chmod 755 /usr/share/locale/sv/LC_MESSAGES
chmod 755 /usr/src

Mhn distasete na moy steilete E-Mail an exete opoiadhpote erwthsh.

Gia sxolia, parathrhseis, dior8wseis, enhmerwseis peri ths Ellhnikhs metafrashs aytou toy HOWTO, steilte email sthn Boula Sanida : voulariba@hellug.gr h ston Eyripidh Papakwsta : evris@hellug.gr kai enal-

laktika : ep@rocketmail.com

5 Eyxaristies

Paradexomai thn Red Hat Software, Inc. kai ton Patrick Volkerding gia tis epityxhmenes dianomes Linux.

Eyxaristw ton Milan Kopacka (mkop5230@ss1000.ms.mff.cuni.cz) poy moy edeije ena kalutero tropo gia thn egkatastash toy RPM (installpkg).

6 Pneymatikh Idiokthsia- Dikaiwmata

Ayto to HOWTO einai pneymatiko dikaiwma apo to 1998 toy Dave Whitinger, kai dinetai dwrean. Mporeite na to epanadianeimete kai/h na to allajete sumfwna me toys oroys ths adeias GNU General Public Licence opws exei ekdo8ei apo thn Free Software Foundation (eite h 2h ekdosh ths Adeias, h opoiadhpote newterh).