The Linux “Linux-DOS-Win95-OS2” mini-HOWTO

Mike Harlan, r3mdh@raex.com v1.3.1, 11 Noembrios 1997

Ayto to keimeno paroysiazei mia diadikasia gia na kanoyme 4 leitoyrgika systhmata na synyparxoyn se ena sklhro disko.

Contents

1 Prologos 2

2 H diadikasia 3

Apokhryjh dikaiwmatwn Opoia zhmia ypostei opoiodhpote mhxanhmata, apo esas, ws apotelesma ths anagnwshs aytou toy HOWTO einai pali DIKO SAS LA8OS. Otan diabazete gia diagrafes katatmhsewn kai formarisma diskwn, na eiste ejypnoi. Syneidhtopoihste pws kanontas kati apo ta parapanw 8a odhghsei se apwleia dedomenwn. Etsi, PARTE ANTIGRAFA GRHGORA, PARTE ANTIGRAFA SYXNA. Ayth einai h proteleytaia sas proeidopoihsh.

Pragmata poy 8a kanoyn toys dikhgoroys eytyxismenoys.

Se periptwsh poy den dhlw8ei kati diaforetiko, ta dikaiwmata twn keimenwn Linux HOWTO einai pneymatikh idiokthsia twn syggrafewn toys. Ta keimena Linux Howto mporoun na anaparax8oun kai dianemh8oun oloklhra h merikws, se opoiodhpote meso, fysiko h hlektroniko, arkei to dikaiwma ths pneymatikhs idiokthsias na diathreitai se ola ta antitypa. Emporikh dianomh epitrepetai kai en8arrunetai. Parola ayta, o syggrafeas 8a h8ele na eidopoieitai se gia tetoies dianomes. Oles oi metafraseis, oi paragwges doyleies ,h enopoihmenes doyleies poy enswmatwnoyn ta keimena Linux HOWTO prepei na einai kaluptontai katw apo ayto to ka8estws pneymatikhs idiokthsias. Dhladh, den mporeite na kanete mia paragomenh apo ena HOWTO doyleia kai na epiballete pros8etoys periorismous sth dianomh toy. Ejaireseis se aytous toys kanones mporoun na ginoyn katw apo sygkekrimenes syn8hkes. Parakalw epikoinwnhste me ton syntonisth toy Linux HOWTO sth parakatw dieu8ynsh. Se syntomia, epi8ymoume na prow8hsoyme th diadosh aytwn twn plhroforiwn mesw oso to dynaton perissoterwn kanaliwn. Parola ayta, bebaiws kai epi8ymoume na diathrhsoyme thn pneymatikh idiokthsia twn keimenwn HOWTO, kai 8a 8elame na eidopoih8oume gia sxedia anadianomhs twn HOWTOs. An exete kapoies erwthseis, parakalw epikoinwnhste me ton Tim Bynum ton syntonisth toy Linux

HOWTO, sto linux-howto@sunsite.unc.edu mesw email.

Enhmerwsh apo thn ekdosh v1.3:

• Enhmerwsa thn e-mail dieu8ynsh moy. H dieu8ynsh moy allaje apo r3mdh@imperium.net se

    r3mdh@raex.com.

Enhmerwsh apo thn ekdosh v1.0:

• Enhmerwsa thn e-mail dieu8ynsh moy. H dieu8ynsh moy allaje apo r3mdh@dax.cc.uakron.edu

    se r3mdh@imperium.net.

Kai twra ...........as arxisei to 8eama!

1 Prologos

Meta apo polles meres prospa8eiwn kai apogohteyshs, epiteloys katalaba pws na petuxw ayto pou h8ela. Exw enan H/Y me sklhro disko 1.2GB kai ena 16MB RAM. H8ela na exw 4 leitoyrgika systhmata sto susthma moy: MSDOS v6.22, Windows 95, OS/2, kai Linux. Mexri twra, den exw brei kanena Linux HOWTO poy na perigrafei th diergasia ths egkatastashs kai twn tessarwn aytwn leitoyrgikwn se ena mhxanhma kai na parexei akoma thn ikanothta na ekkinei to ka8ena toys (einai dynaton na egkatasthseis ta leitoyrgika se diaforetikes katatmhseis, alla to na ta katafereis na ta ekkineis kai na kollas sto mhnyma “starting MSDOS” ,gia paradeigma, einai kati to opoio eprepe na lusw).

Loipon, meta apo pollh prospa8eia kai la8h, brhka thn akoloy8h syntagh gia na to epituxw:

Prin arxisw na ejhgw thn diadikasia bhma pros bhma, epitrecte moy prwta na sas ejhghsw, ti epi8ymw telika na epituxw.

     <tscreen>
     <verb>
     <NAME>                      <SIZE>   <LABEL>  <PARTITION NUMBER>
     --------------------------------------------------------------------
     MSDOS v6.22                   11MB   P1       Primary Partition 1
     --------------------------------------------------------------------
     Windows'95                   350MB   P2       Primary Partition 2
     --------------------------------------------------------------------
     OS/2 Boot Manager              2MB   P3       Primary Partition 3
     --------------------------------------------------------------------
     DOS/Win Data                 511MB   E1       Primary Partition 4
     OS/2 Warp 3.0                127MB   E2       Extended into 4
     Linux Slakware 3.2 Swap        XMB   E3       drives (sub-partitions)
     Slakware 3.2 Native        219-XMB   E4       labeled E1-E4
     --------------------------------------------------------------------

Ti shmainoyn ola ayta. Loipon, epitrecte moy na sas jenaghsw se ola ayta mesw mias syzhthshs. Prwta, xreiazetai na xrhsimopoihsoyme kai tis 4 katatmhseis toy prwtoy mas sklhrou diskoy. Oi katatmhseis 1 mexri kai 3 einai KYRIES (PRWTEYOYSES) katatmhseis. 8a apo8hkeusoyme ton MSDOS, Win95 kai ton OS/2 Diaxeiristh Ekkinhshs (Boot Manager) (o opoios anapotelesmatika apaitei TH DIKH TOY katatmhsh) se aytes tis katatmhseis, antistoixws. Kai etsi mas menei 1 katatmhsh. Alla, 8eloyme na exoyme ena disko mono gia dedomena DOS/Win95 (ayto mas dinei megalo xwro gia na petajoyme ekeina ta arxeia ZIP poy toso syxna katebazoyme apo to Internet, ka8ws epishs kai ena meros na apo8hkeuoyme ta programmata kai ta dedomena twn Win95 gia ta opoia den exoyme arketo xwro sthn katatmhsh twn Win95), OS/2,kai Linux (kai h Linux kai h swap katatmhsh).

Twra teleytaia, lambanw polla parapona mesw e-mail giati exw mia jexwristh katatmhsh gia ta win95 kai allh gia to DOS kai allh gia ta dedomena twn Win95/DOS.

Ayth einai h apanthsh moy: To na yparxoyn jexwristes katatmhseis gia Win95 kai DOS den einai gia oloys. Isws pia kai na mhn xrhsimopoieite DOS. Isws ta Windows’95 na einai h apanthsh sas gia ola ta programmata poy einai grammena gia Microsoft platformes. Loipon, yparxoyn orismenoi an8rwpoi poy akomh xrhsimopoioun DOS kai den mporoun na zhsoyn xwris ayto. Eite giati to DOS mporei na trejei 16-bit efarmoges grhgorotera kai apotelesmatikotera, h giati to sygkekrimeno programma DOS poy xrhsimopoieite mporei na mh trexei se periballon Windows (to programma ru8mishs ths kartas hxoy Gravis Ultrasound as er8ei sto noy mas) Apla, PREPEI na mporeis na kaneis ekkineis DOS kapoies fores. Ayto to HOWTO grafthke me aytous toys an8rwpoys kata noy An akomh exete dyskolia na katapieite to gegonos oti h lejh “MSDOS” symperilambanete sto HOWTO ayto, tote na ais8an8eite eleu8era na ka8isete katw kai na gracete ena Linux-Win95- OS/2-Only HOWTO :)

Twra, pisw sto parapanw diagramma. Opws eipa, exoyme mia katatmhsh gia strimwjoyme 4 pragmata mesa ths. DOS/Win data,OS/2 kai Linux native kai swap Ayto mporei na ginei me to na dhmioyrghsoyme toys legomenoys logikous diskoys (logical drives) (h logikes katatmhseis (logical partitions), analoga me to biblio poy diabasate) mesa sthn kuria katatmhsh.

Otan dhmioyrgoume aytous toys logikous diskoys mesa se mia kuria katatmhsh, anaferomaste se ayth thn kuria katatmhsh ws epektetamenh katatmhsh (extended partition) (giati epekteinete pera apo to skopo toy monou kurioy partition kai anti aytou perilambanei mexri kai 3 ypokatatmhseis (logikous diskoys). Mperdeythkate; An nai, mporei na 8elete na diabasete to egxeiridio toy OS/2 gia to 8ema ayto. 8a to ejhghsei kalutera ap’ oti egw edw.

Twra, mporei na junete to kefali sas legontas “8elei na strimwjei 4 pragmata se ena ektetameno partition, alla molis teleiwse legontas oti exoyme mono 3 ypokatatmhseis gia na ta baloyme mesa!” Einai alh8eia, toylaxiston me th logikh toy MS-DOS kai toy OS/2’. Alla, edw erxetai ena apo ta polla dynata pleonekthmata toy Linux na mas swsei th mera. To Linux mporei na dhmioyrghsei perissoteres apo 3 ypokatatmhseis se ena ektetameno disko. Posa akribws, den gnwrizw. Alla gnwrizw oti mporei na dhmioyrghsei toylaxiston 4 (osa xreiazomaste). Etsi, otan akoloy8oume ta bhmata ths diadikasias ths egkatastashs parakatw, exete sto noy oti otan dhmioyrgoume katatmhseis xrhsimopoiwntas ena programma MSDOS h OS/2, 8a dhmioyrghsoyme mono 3 logikous diskoys. Meta, otan pame sto Linux, 8a xwrisoyme ena apo ayta se duo. Oysiastika, mporeite na skefteite oti jegelame to MSDOS kai to OS/2 na blepoyn mono 3 logikous diskoys, enw sthn pragmatikothta (kai sto Linux) 8a yparxoyn 4.

2 H diadikasia

SHMEIWSH:

Oi ari8moi stis paren8eseis einai o ari8mos twn megabytes poy xrhsimopoihsa sto sklhro moy disko twn 1.2GB.

Twra, as proxwrhsoyme sth bhma- pros bhma diadikasia:

1. Treje to view.exe sto Linux Slakware CD kai dhmiourghse tis disketes Linux Boot kai Linux Root. Gia kapoio logo, to programma Linux bootstrap kalei th disketa Root disk ws Ramdisk. 8a anaferoyme ayth th disketa ws Ramdisk(Root) apo twra kai empros.

2. Kante antigrafo asfaleias se tainia (h se opoio allo meso exeis dia8esimo) se opoia dedomena epi8ymeite na krathsete.

3. Ekkinhste me thn gnhsia disketa egkatastashs MSDOS, disketa 1.

4. Otan to “Starting MSDOS” emfanistei, pathste to F5 gia na parakamcete to config.sys kai to

     autoexec.bat.
  5. Treje to a:\fdisk.exe.

6. Diagracte oles tis katatmhseis (exete proeidopoih8ei: H DIAGRAFH / TROPOPOIHSH KAPOIAS KATATMHSHS 8A ODHGHSEI SE APWLEIA OLWN TWN PLHROFORIWN TOY DISKOY!).

7. Pros8este mia kuria katatmhsh MSDOS.(11MB)

8. Kante Format thn katatmhsh ayth.

9. Trejte to a:\setup.exe gia na egkatasthsete MSDOS se ayth thn katatmhsh.

10. Ekkinhste OS/2.

11. Epilejte proxwrhmenh egkatastash.

12. Treje to FDISK (ayto telika 8a emfanistei an trejete to programma egkatastashs toy OS/2)

13. Pros8este 1 kuria katatmhsh meta apo aythn toy MSDOS. Ayto 8a ginei to windows 95 partition.(349MB)

14. Pros8este to Diaxeiristh Ekkinhshs (Boot Manager) sthn epomenh kuria katatmhsh. (2MB)

15. Pros8este to Diaxeiristh Ekkinhshs (Boot Manager) sthn epomenh kuria katatmhsh.(2MB)

16. Pros8este mia ektetamenh katatmhsh.

17. Pros8este ena logiko disko sthn ektetamenh katatmhsh. Aytos 8a ginei to meros twn dedomenwn toy systhmatos MSDOS. (511MB)

18. Pros8este allo logiko disko sthn ektetamenh katatmhsh. Aytos 8a ginei h katatmhsh OS/2 HPFS (“High Performance File System” (Susthma Arxeiwn Ychlh apodoshs)) (127MB)

19. Pros8este allo logiko disko sthn ektetamenh katatmhsh. Aytos 8a ginei h katatmhsh OS/2 HPFS (“High Performance File System” (Susthma Arxeiwn Ychlh apodoshs)) (127MB)

20. Pros8este 1 teleytaio logiko disko sthn ektetamenh katatmhsh xrhsimopoiwntas to xwro poy exei apomeinei sto disko.Ayto argotera 8a ginei 2 katatmhseis katw apo to Linux: H katatmhsh toy swap partition kai to native Linux. Alla, afou to OS/2(kai to DOS epishs) mporoun na gracoyn mono mexri 6 logikes katatmhseis ana disko (3 kuria kai 3 logikous diskoys stegazomenoys mesa se 1 ektetamenh katatmhsh ), exoyme na dhmioyrghsoyme mono ena ayth thn wra. Kai PREPEI na to dhmioyrghsoyme aythn thn katatmhsh. Mhn to afhsete ws eleu8ero xwro kai na perimenete pws to Linux na einai ikano na dhmioyrghsei tis 2 katatmhseis. Logw toy tropoy poy to FDISK toy OS/2 leitoyrgei, ekei poy pros8etete ton teleytaio logiko disko sas sthn ektetamenh katatmhsh, shmeiwnei to TELOS ths ektetamenhs katatmhshs. DEN mporeite na pros8esete katatmhseis pera apo ayto to shmeio. Etsi, me alla logia, h dhmioyrgia aytou toy teleytaioy logikou diskoy leitoyrgei mono gia na gemisei xwro gia to Linux. Argotera 8a sbhsoyme ayto thn katatmhsh kai 8a pros8esoyme 2 kainouries sto xwro poy kapote katalambane.

21. Pros8ese tis katatmhseis 1,2,kai 5 sto Diaxeiristh Ekkinhshs (Boot Manager).

22. Kane thn katatmhsh 5 egkatasthsimo. H o8onh toy FDISK prepei twra na moiazei ws ejhs (h paromoia me ayto).

                                    FDISK
     Disk 1
     ___________________________________________________________________________
     Partition Information
     Name            Status          Access          FS Type         MBytes
     ___________________________________________________________________________
     MSDOS           Bootable        C: Primary      FAT              11
     WIN 95          Bootable         : Primary      FAT             350
                     Startable        : Primary      BOOT MANAGER      2
                     None            D: Logical      Unformatted     511
     OS/2            Installable     E: Logical      FAT             127
                     None            F: Logical      Unformatted     219

23. Synexiste me th diadikasia egkatastashs toy OS/2.

24. Epanekkinhste kai epeleje th 2 katatmhsh (Windows 95) apo to Diaxeiristh Ekkinhshs (Boot Manager)

25. Otan to la8os missing operating system emfanistei, ekkinhste me thn disketa egkatastashs toy MSDOS. Dialejame ayth thn katatmhsh gia na “krucei” thn katatmhsh MSDOS. O OS/2’s Boot Manager einai ligo periergos. Gia ka8e katatmhsh me dynatothta ekkinhshs (bootable partition) poy exete (sth periptwsh mas MSDOS kai OS/2), mporeite na exete mono ena apo ayta orato ka8e fora. Ayto shmainei oti an ekkinhsete mia katatmhsh, p.x. to MSDOS, h allh (win95) den einai orath. H katatmhsh MSDOS kai h Win95 oysiastika moirazontai ena gramma diskoy (drive letter). Gi’ ayto katw apo to “Access” parapanw, to MSDOS exei to drive letter C kai ta Win95 den exoyn drive letter. Katw apo aytes tis syn8hkes, to MSDOS einai orato me to drive letter C kai ta Win95 den einai orata me kanena drive letter. An eprepe na arxisoyme ta Win95, 8a htan alh8eia to anti8eto: To MSDOS 8a htan afanes xwris kanena drive letter kai ta Win95 8a emfanizontan me to drive letter C. Ena afanes drive den mporei na prospelas8ei KA8OLOY. An epi8ymeite na antigracete arxeia metaju dyo drives sta opoia mono ena mporei na einai orato ka8e fora, prepei na xrhsimopoihsete ena koino (mh ekkinhsimo) drive gia thn antallagh arxeiwn. Sthn periptwsh mas, o odhgos DOS/Win95 Data (drive D 511MMB parapanw) 8a leitoyrghsei ws ayto to koino drive.Mporei na anarwtiesai “Den 8a ekkinhsoyme kapote kai to Linux; ” H apanthsh einai nai, 8a to kanoyme. Alla as mhn mpoume akomh se ayto to 8ema.

26. Egkatastash toy MSDOS sthn 2h katatmhsh (8a to xreiastoume ayto gia na egkatasthsoyme ta Windows95)

27. Ekkinhsh ths 2hs katatmhshs.

28. Egkatasthste ta Windows 95 se ayth thn katatmhsh(an trexete thn upgrade ekdosh twn Win95, mporei na xreiasteite na exete th dikh sas Win3.1 disketa egkatastashs etoimh na th balete).

29. Ekkinhste thn katatmhsh 1.

30. Formarete thn katatmhsh 4.

31. Apokatasthste ta DOS dedomena apo th kaseta (an yparxei kamia) stis katatmhseis 1 kai 4.

32. Ekkinhste me th disketa Linux Boot.

33. Akoloy8hste me th disketa Linux Ramdisk (Root).

34. Otan mpeite san root kai ftasete se # endeijh anamonhs entolhs (promt),gracte “fdisk” kai pathste enter.

35. Sbhste thn teleytaia katatmhsh (ekeinh poy dhmioyrghsame sto bhma 18).

36. Pros8este mia katatmhsh twn 16MB kai xarakthriste to san susthma arxeiwn tupoy Linux Swap.(17MB)

37. Pros8este mia teleytaia katatmhsh me toys kylindroys (cylinders) poy exoyn apomeinei sto disko kai xarakthriste to san susthma arxeiwn tupoy Linux native.(198MB).

38. Gracte tis allages sto sector ekkinhshs (boot sector) kai epanekkinhste to susthma.

39. Otan janaexete endeijh entolwn # (prompt), trejte to setup.

40. Egkatastash toy Linux sthn teleytaia katatmhsh.

41. Otan egkatasthsete to LILO, bebaiw8eite pws to egkatasthsate sto root ths teleytaias katatmhshs (OXI sto MBR, giati 8a katastrecete olh thn prohgoumenh doyleia sas, aytou toy HOWTO). Pros8este mono thn teleytaia katatmhsh sto LILO kai 8este ton xronometrhth (timer) sto mhden. Kanontas to ayto, otan epilegete Linux apo ton OS/2 Boot Manager, to LILO 8a energopoieitai kai 8a ekkinei Linux apo to logiko drive sthn ektetamenh katatmhsh. Mia poy to Linux einai h monh katatmhsh poy 8eloyme na energopoihsoyme apo to LILO, den xreiazomaste xronometrhth se aythn (ektos kai an exete perissoteroys apo enan pyrhnes poy epi8ymeite na fortwnete. Se ayth thn periptwsh, mporei na 8elete na 8esete to xronometrhth se kati perissotero apo 0 deyterolepta).

42. Energopoihste thn Linux swap katatmhsh (anafer8eite sto egxeiridio Linux Installation and Getting Started apo ton Matt Welsh, gia ayto).

43. Ekkinhste to OS/2.

44. Trejte FDISK.

45. Pros8este Linux ston Boot Manager xrhsimopoiwntas thn katatmhsh Linux NATIVE (tupos 83 kai oxi 82!).

H o8onh toy FDISK twra 8a prepei na moiazei me (h kapws etsi):

     FDISK1
     _______________________________________________________________Information
                Status          Access          FS Type        MBytes
     ___________________________________________________________________________
              Bootable        C: Primary        FAT              1195
              Bootable         : Primary        FAT              350
              Startable        : Primary        BOOT MANAGER     2
              None            D: Logical        FAT              511/2
              Bootable        E: Logical        HPFS             127
              None             : Logical        Type 82          17
              Bootable         : Logical        Type 83          198

...kai eisaste etoimoi!

gia opoiodhpote sxolio/ eishghsh /tropopoihsh /problhma (san teleytaio sas katafugio, parakalw!)epikoinwnhste mazi moy sto r3mdh@raex.com.

Gia sxolia, parathrhseis, dior8wseis, enhmerwseis peri ths Ellhnikhs metafrashs aytou toy HOWTO, steilte email sthn Boula Sanida : voulariba@hellug.gr h ston Eyripidh Papakwsta : evris@hellug.gr kai enal-

laktika : ep@rocketmail.com

Harlan,NOE. 1997